Podľa štatistík NBS dnes až 80% Slovákov býva vo vlastnom a dokonca bez úveru. Priam až neuveriteľné číslo, že? Na druhej strane však veľké množstvo mladých chce riešiť svoje bývanie, chce sa osamostatniť.
Cesta k novému bývaniu vie byť pekne kľukatá. Človek si predstavuje, ako bude krásne bývať. Aký bude mať priestor pre seba, rodinu. Aký bude mať výhľad, dostupnosť obchodov a priateľov. Ako si zariadi svoju novú domácnosť. Sú to veľmi príjemné pocity.
Avšak keď to celé začne a nájde svoj vysnívaný byt, vtedy častokrát začína naháňačka s časom, nervami a stresom. Podpísali ste záložnú zmluvu, zložili zálohu a teraz už len vybaviť zvyšné peniaze – najčastejšie úverom. Kde začať?
Dá mi vlastná banka najlepšie podmienky, keď som jej klientom už roky? Alebo videl som reklamu na inú banku, začať tam? Musím si porovnať ponuky? Má pre mňa zmysel riešiť 2-3 banky naraz? Povedia mi všetko hneď? Aké dokumenty budem potrebovať? Kde na to nájdem čas? A kopec ďalších otázok, ktoré určite nevytvárajú príjemné pocity. Čo teda s tým?
Čo dokáže dobrý finančný sprostredkovateľ?
Ušetriť čas – nemusíte brať dva dni dovolenky. Pomôže sa zorientovať v ponukách a vybrať najvhodnejšiu voľbu. Šikovný sprostredkovateľ dokáže vyjednať lepšie než štandardné podmienky skôr ako samotný klient. Taký sprostredkovateľ donesie mesačne do banky 3-5 úverov v oveľa väčšom objeme. Dokáže porovnať rozdiely v ponukách. Dokáže lepšie argumentovať, prečo chce lepšie podmienky. Kto má teda lepšiu vyjednávaciu pozíciu?
Dnes sa cez externistov sprostredkuje až 46% zo všetkých úverových produktov. Podľa zistení NBS sú cez externistov tiež úvery lepšie splácané. Teda externisti sprostredkovávajú kvalitnejšie úvery.
Je to aj tým, že externisti lepšie poznajú klientovu situáciu (poznajú aj jeho ostatné produkty), dokážu vybrať z viac ponúk, lepšie nastaviť rodinný rozpočet a upozorniť na zbytočné produkty.
Pozor na veľké sľuby!
Nielen medzi bankami je veľká konkurencia, ale aj medzi sprostredkovateľmi je veľká „vojna“. Nie je vždy rozhodujúca výška úrokovej sadzby. Preto si určite pýtajte aj zostatky úveru po konci fixácie (najmä pri úveroch so štátnym príspevkom). Platí tiež, že papier znesie veľa. A preto všetky reči typu „určite bude lepšia sadzba, vybavím to bez poplatku“ treba brať niekedy aj s rezervou.
Všetky vyjednávania sadzieb a poplatkov začínajú až po schválení úveru (po doložení znaleckého posudku, preverenia úverového registra). V procese sa môže stať veľa vecí – znížia znalecký alebo objavia zabudnutý účet (zrušený pre neplatenie mesačného poplatku). Takže až potom sa zjednáva a zabezpečujú lepšie sadzby, do tej doby sú všetko len ponuky. Kvalitný sprostredkovateľ vám tieto informácie poskytne a pozná reálne možnosti aj čo sa týka zjednávania.
Momentálne sú sadzby historicky najnižšie (máme ich nižšie ako Taliani a Holanďania; edit 06/2017 – dnes máme fix 5 v rozsahu 1,2-1,5%). Bankári komunikujú. že si nevedia predstaviť, čo ešte vylepšiť. Preto ak váhate, môžete prísť o veľmi dobré podmienky.
Prečítajte si aj moje minulé články v súvislosti s úvermi:
http://www.miroslavdzurovcin.sk/ako-prist-o-3000e-kvoli-statnemu-prispevku-pre-mladych/
http://www.miroslavdzurovcin.sk/statny-prispevok-pre-mladych-ako-dotacia-na-byvanie/